Ústranie v tme v Zaježovej

Tma je účinný prostriedok práce s mysľou

Bližšie informácie

O sprievodcoch

Kalendár voľných termínov

Cenník a rezervácie


V Centre Long môžete absolvovať ústranie v tme.  Domček je úplne izolovaný od svetla a poskytuje dva samostatné priestory, kde môžu absolvovať ústranie v jednom termíne 2 osoby paralelne, ale zároveň plne individuálne.

Tma je veľmi účinný a silný nástroj, ktorý môže zásadne transformovať váš život v oblastiach, kde by ste bežne dosiahli podobný efekt oveľa náročnejšie. Tma podporuje hlbokú a prirodzenú meditáciu, uvoľnené spočívanie. Môžete viac spoznať seba, pracovať s vašou mysľou, odhaľovať vrodenú múdrosť. Uvoľniť telo, myseľ, pracovať bezpečne s emóciami, očisťovať minulosť, prehĺbiť pochopenie, zmierenie. Ústranie v tme pomáha človeku žiť zdravšie a vedomejšie v každodennom živote. V tme môže každý hľadať a nachádzať čo potrebuje. Bez ohľadu na vek, pohlavie, náboženskú orientáciu, životný štýl a predchádzajúce skúsenosti.


Bližšie informácie

Dĺžka ústrania a vnútorná príprava

Na základe našich skúseností, odporúčame začať s dĺžkou minimálne týždeň – ideálne 8 dní (7 nocí).  Tma pracuje postupne. Potrebujete v nej stráviť istý čas, aby ste mali možnosť dostať sa hlbšie do seba. Nedá sa to urýchliť.

Ak sa nedohodneme inak, do ústrania nastupujete v 1. deň okolo obeda, medzi 12.30 – 13.00 hod. V posledný deň  sa končí doobeda, s odchodom v čase obeda.

Ak sa rozhodnete pre ústranie v tme, odporúčame rozvinúť Vašu motiváciu a prípravu predtým, ako vstúpite do tmy.

 • Sledujte, čo pre vás znamená tma, samota a chuť ponoriť sa do seba.
 • Sledujte svoj skutočný zámer, choďte do tmy iba ak vás to naozaj pritiahne. Do ústrania v tme by ste nemali ísť preto, že chcete napríklad niekomu niečo dokázať, alebo že vám dal niekto ústranie darom pokiaľ to nebolo vaše prianie.
 • Zmyslom aj motiváciou pre vaše ústranie v tme by malo byť najmä sebapoznanie – najprv v rovine osobnosti a psychiky, potom aj v duchovnej rovine.
 • Najlepšie sa pripravíte, ak sa začnete už pred samotným ústraním otvárať chuti poznať pravdu o sebe,  o vašom vzťahu k druhým a k svetu, otvárať sa vašim strachov, obavám, neistote…

Odporúčania k samotnému ústraniu a odpovede na najčastejšie kladené otázky:

 • Ak sa pýtate, či môže byť táto technika nebezpečná, niet sa čoho obávať. Tým, že vstupujete do tmy dobrovoľne a väčšinu času trávite o samote, otvorí sa vám len toľko, koľko ste schopní uniesť. V tme stretnete a uvidíte len samých seba, svoju myseľ, obsahy vnútra. A prečo by ste sa mali báť samých seba?
 • Môže sa stať, že vás v určitých momentoch prepadne strach, panika, úzkosť, smútok, podráždenosť, slabosť, nuda. Sú to prirodzené procesy a dobré momenty vášho ústrania, kedy môžete jasnejšie uvidieť pravdu o sebe, viac pochopiť seba, vaše sklony, od mnohého sa oslobodiť a uvoľniť sa tak hlbšie.
 • Je dobré vedieť, že sme počas ústrania k dispozícii ako sprievodcovia. Preto, ak by ste si nevedeli s niečím dať rady, môžete sa na nás obrátiť v čase, keď za vami prídeme s jedlom.
 • Samozrejme, v prípade najväčšej núdze si vždy môžete zasvietiť v domčeku svetlo, prípadne môžete kedykoľvek vyjsť von – dvere si môžete odomknúť  a zamknúť zvnútra. Ústranie je dobrovoľné od začiatku, do konca.
 • Ústranie v tme tiež vrelo odporúčame partnerom. U nás môžete ísť do tmy iba samostatne, nie spolu. Máme dva priestory, kedy môžete naraz, ale každý samostatne absolvovať pobyt v rovnakom termíne. Môže to byť prospešné nielen pre vás osobne, ale aj pre váš vzťah.
 • Ak máte fyzické a psychické problémy, užívate lieky, je nutné to s nami vopred konzultovať.
 • Ak trpíte fóbiou, panickými a úzkostnými stavmi, dajte nám dopredu vedieť.

Sprevádzanie

Počas vášho ústrania v tme Vás bude sprevádzať buď Roman alebo Katka Mieslerovi. Obaja robia sprievodcov od roku 2013. Taktiež od roku 2012 sami každoročne absolvujú ústranie v tme na minimálne 8 – 14 dní.

roman

Roman Miesler 
praktikujem meditáciu od roku 1989. Moja súčasná prax zahŕňa vipassanové meditácie a techniky tibetského budhizmu. Kladiem dôraz na celkový rozvoj, zemitosť, otvorenosť, súcitenie a nepretržitú – kontinuálnu meditáciu, ktorá nie je odlišná od bežného, zdravo vedeného života.  
Vediem tiež pravidelné meditačné semináre od roku 2003.

katka

Katka Miesler

Zdieľam skúsenosti a vedomosti z vlastnej cesty transformácie a oslobodzovania. V práci s ľuďmi sa snažím o vyvážený prístup, účinne kombinujúci meditáciu, prácu s telom, emóciami, očistu, sebapoznanie, rozvíjanie správneho pochopenia, múdrosti a súcitu, pre odhalenie plného potenciálu a hlbšieho zmyslu života, aby bol prospešný aj pre iných. Sprevádzam ľudí v ústraní v tme od roku 2013 a pracujem s ľuďmi skupinovo a individuálne od roku 2004. Ponúkam aj individuálnu energetickú prácu s očistou pre ľudí, ktorí potrebujú podporu.

Pri sprevádzaní ľudí účinne kombinujeme skúsenosti z našich doterajších, trošku odlišných ciest a prístupov. Zameriavame sa tiež na prácu so zvykovými sklonmi, spracovanie minulosti, prácu s vnútorným dieťaťom – so zraneniami z detstva. Podporujeme v ľuďoch zrelosť v rovine osobnosti, duchovna, vzťahov, v rodine, partnerstve, s deťmi. Vnímame tiež ako dôležitú príprava na smrť.

Sprevádzanie zahŕňa konzultácie so zdieľaním. Nielen v ťažkých okamihoch, ale aj keď sa cítite dobre. Sprievodca vám môže pomôcť uvedomiť si a hlbšie pochopiť procesy, ktoré sa vo vás odohrávajú. Niekedy stačí vaše myšlienky vysloviť nahlas a pochopenie vám príde od seba, niekedy zdieľame odporúčania vychádzajúce z našej skúsenosti, o ktoré sa môžete oprieť.

Sprievodca za vami príde jeden krát do dňa a zároveň vám donesie jedlo. V prípade, že sa rozhodnete pre ústranie v tme bez jedla, dohodnete si sprevádzanie na mieste. Ústranie môžete absolvovať aj bez sprevádzania, prípadne si dohodnúť dni, kedy nepotrebujete sprevádzanie.

Strava

V rámci ústrania v tme vám zabezpečujeme jednoduchú vegetariánsku stravu počas celého pobytu. Pripravujeme  a varíme čerstvé a ľahké jedlo každý deň v primeranom množstve. Istý podiel zeleniny dopestujeme vo vlastnej záhrade. Bylinky na čaj zbierame z nášho pozemku, blízkej prírody a sušíme na používanie do celého roka.

 • Jedlo na raňajky máte neustále po ruke v domčeku. K dispozícii sú műsli a jablká, ktoré vám doplníme v prípade spotreby.
 • Ďalej vám donesieme varené jedlo so šalátom a čajom každý deň. Sprievodca vám jedlo donesie v nádobách naraz 1-krát za deň, v čase medzi 10.00 – 16.00 hod. Rozpätie je preto tak veľké, aby sa človek v tme nefixoval na čas a zároveň sprievodcovi uľahčuje plánovanie denného harmonogramu. Sprievodca najprv zaklope na dvere a počká na pokyn či môže vstúpiť. Keď prejdete do obytnej miestnosti a zakryjete si oči, až potom citlivo vstúpi do domčeku, aby vpustil čo najmenej svetla. Sprievodca vám položí jedlo na dohodnuté miesto, vezme špinavý riad, ak je potrebné, aj poupratuje. Následne vám dá ešte priestor na zdieľanie, kde vás môže podľa potreby sprevádzať vašim procesom.
 • Ak máte diéty z vážnych zdravotných dôvodov (bezlepková a bezmliečna, alergie a pod.) treba nám to nahlásiť dopredu. Ak je diéta príliš zložitá, je potrebné sa vopred dohodnúť. Máme ochotu vám vyjsť v ústrety, ale ak budú vaše nároky na stravu príliš zložité, môže to navýšiť cenu stravy.

Môžete si dať ústranie v tme aj bez stravy. Prosíme, aby ste ale túto možnosť s nami konzultovali dopredu. Neodporúčame totiž zvoliť si pôst/diétu v ústraní v tme, ak je to vaše prvé ústranie, tiež ak ste pôst predtým neabsolvovali v bežných dňoch. Kombinácia tmy a pôstu je kombináciou dvoch silných techník a niekedy to môže byť kontraproduktívne. Závisí to od vášho zámeru, prečo chcete ísť do tmy. V prípade, že máte s pôstami skúsenosti a idete do tmy, aby ste si pôst uľahčili, tak je to v poriadku. Ak je však vašou prioritou tma a vnútorná práca, z našej skúsenosti je v mnohých prípadoch lepšie to nekombinovať aj s pôstom. S pôstom sa pozornosť totiž viac sústredí najmä na fyzický detoxikačný proces a často krát človek nemá toľko energie na vnútornú prácu ako keď má podporu v strave. V tomto vnímame ako lepšiu strednú cestu – striedma, ľahká, vegetariánska, vyvážená strava dáva energiu do vnútornej práce. Konzultácia s nami vopred vám môže pomôcť sa správne rozhodnúť.

Viac o domčeku, v ktorom prebieha ústranie a čo si treba priniesť

Domček pre ústranie v tme stojí v rámci pozemku Centra Long v Zaježovej, na tichom mieste v prírode. Je určený len pre jednotlivcov na individuálne ústranie. 

V domčeku sú dva oddelené a kompletne samostatné priestory. Takto môžu ústranie v tme absolvovať naraz a samostatne dve osoby v jednom termíne (viď dom 1 a dom 2 v kalendári obsadenosti). Ak vidíte v kalendári obsadenosti rezerváciu len pre jeden dom (napr. dom 1), k dispozícii máte ešte druhý domček (dom 2). Ak si nie ste istí voľným termínom, stačí nám napísať a poradíme vám.

Vnútorný priestor každého domčeku je rozdelený na dve časti:

Úžitkovú časť – obsahuje chodbičku, sprchový kút, umývadlo a splachovacie WC.

Obytnú časť – miestnosť s posteľou, kreslom, políčkou a voľným priestorom, napr. pre jogové a iné telesné cvičenia, meditáciu.

Prirodzená cirkulácia vzduchu je zabezpečená pomocou ventilačných otvorov.

Materiál a vykurovanie

 • Domček má drevenú konštrukciu a je izolovaný prírodnými materiálmi.
 • Vykurovanie zaisťuje sálavý elektrický panel, ktorý je regulovateľný podľa potreby.

Osvetlenie a tma

 • Vnútrajšok je plne izolovaný od svetla, z veľkej časti aj od zvukov, čím je umožnený hlbší kontakt so sebou.
 • Svietidlá sú k dispozícii a používajú sa na začiatok pobytu pre oboznámenie sa s priestorom, usporiadanie osobných vecí a koniec pobytu pre plynulý prechod do svetla, aby si vaše oči postupne privykli na svetlo. Každý má samozrejme možnosť použiť svetlá aj počas pobytu, treba si ale uvedomiť, že rozsvietením svetla v priebehu pobytu v tme sa proces a jeho potenciál a charakter menia. Ak ste sa rozhodli ísť do tmy, je dobré ostať v tme po celý čas.

Vybavenie domčeka

 • V domčeku je k dispozícii vankúš a paplón s posteľnou bielizňou, deka, karimatka, meditačný vankúš na sedenie, príbor a nádoby na jedenie a pitie.

Čo si treba doniesť

 • Pohodlné aj teplé oblečenie podľa vlastného uváženia, stačí pár kusov aj na prezlečenie.
 • vlastný uterák

Môžete si tiež doniesť, ale nie je to nevyhnutné:

 • zápisník a kancelársku sponku (ak by ste si chceli zapisovať, je dobré mať aj sponku, aby ste našli miesto, kde ste naposledy skončili s písaním)
 • papier a pastelky na kreslenie
 • slnečné okuliare – ak máte citlivejšie oči, môžete po skončení pobytu pri vychádzaní z tmy použiť slnečné okuliare. Bez okuliarov je však zážitok prechodu do svetla autentickejší.

Odporúčame nebrať si so sebou žiadnu elektroniku a hudobné nástroje!

Počas celého pobytu by ste mali mať vypnutý mobil, preto je dobré, keď si pri odchode do ústrania vybavíte potrebné veci. Neodporúčame vám brať si žiadne hudobné nástroje, prehrávače a iné formy zvukových podnetov. Odporúčame čo najjednoduchší prístup k práci s tmou.

Účinok a potenciál ústrania v tme

Hľadanie pravdy 
V ľudskej povahe je prirodzené hľadanie niečoho viac, niečoho lepšieho, plnšieho či pravdivejšieho. Preto hľadáme pravdu. Spočiatku sú to väčšinou pravdy s malým „p“ – pravdy o našej osobnosti, povahe, filozofii, svetonázore, náboženstve, vede, politike, či práci. Keď dôjdeme po hranicu, kde vidíme, že tieto „malé“ pravdy sú neúplné, obmedzujúce, začneme hľadať pravdu s veľkým „P“ – snažíme sa vidieť veci, situácie, seba a druhých tak, ako v skutočnosti sú. Práve v ústraní v tme je možné vidieť s veľkou presnosťou túto pravdu s veľkým „P“.

Smrť na nečisto
Vstúpiť do ústrania v tme je ako prežiť si vlastnú smrť nanečisto. Zatvoríte dvere a pochopíte citát z cintorína: „Okamih a zabudneš na všetko, okamih a všetci zabudnú na teba.“ Uvedomíte si, že ste tu a svet tam niekde beží sám sebou a bez vás rovnako dobre, ako s vami predtým. Súfijský učiteľ Džalaluddin Rumi píše: „Ak plače srdce v temnote svojej cely pre to, čo stratilo, jasá Duch tým, čo našiel.“ Potom sa vám ukáže cesta tmou, ktorá je vašim prítomným stavom a hlbšie aj cieľom. To vyjadruje presne stredoveký Majster Eckhart: „Nič nemať, nič nechcieť, nič nevedieť…“ Zo sveta nič nemáme, len spomienky, ktoré tiež odpadnú s prijatím a súcitom a tak vyvstane aj to “nič nevedieť“. A keď nič neviem, neviem ani čo chcieť.

Prínos ústrania v tme 
V tme môže prísť vízia. Či už vo forme pochopenia, rekapitulácie a zdravého spracovania vášho doterajšieho života, zážitky svetla, aj poznanie toho, kým naozaj ste. Najlepší spôsob, ako do tmy správne vstúpiť je nič neočakávať, mať dôveru v prirodzenú múdrosť. Keď prestanete na chvíľu myseľ nezdravo zamestnávať, vaše prirodzené zdravie a múdrosť sa prejavia samé od seba. A tak aj keď sa zdá, že vstupujete do tajuplného a neznámeho sveta, nakoniec zistíte, že ste sami sebe bližšie než „doma“. Myseľ môže premietať váš život do zaujímavých detailov. Ako film sa odohrávajú situácie, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť, pochopenie, odpustenie a súcit.
 
V tme vám odpadne vonkajší zrak a s tým aj koncept priestoru, ani neviete kde vaša myseľ začína a kde končí. Ostane len nekonečná temnota. Kontakt s vonkajším zvukom sa tiež do veľkej miery stlmí, strácate tým oporu v čase. A tak v neohraničenom bezčasovom priestore ste sami so sebou a s tým, čo vám premieta vaša myseľ. Stierajú sa rozdiely medzi tým, čo je „tam vonku a čo vo vás“, či spíte alebo nie, či vás vie niečo „vyrušiť“, alebo sa stávate jediným rozptýlením, či zdrojom poznania vy sami sebe….
 
Výraznou časťou tmy môže byť aj nuda, ktorá je známkou, že odpadá vonkajšia zábava a začínate sa „prelaďovať“ na váš vnútorný svet. Nuda je nesmierne dôležitá, je totiž jedinou ochranou pred sebapotvrdzovaním, že ste tým, či oným…
 
Skúsenosť tmy sa ukazuje ako poklad, ktorý si vo forme určitej životnej múdrosti alebo vhľadu prenášate do ďalšieho života. Kus tmy si potom so sebou odnesiete aj do svetla, cítite ju ako miesto pokoja a hĺbky vo vás.

Tma ako prostriedok poznávania v rôznych kultúrach a duchovných smeroch
Tma sa ako prostriedok poznávania používala a stále používa v mnohých kultúrach, duchovných smeroch. Napríklad Sv. Ján od Kríža vyzdvihoval temnotu ako miesto poníženia duše tak, aby v nej mohlo pôsobiť Božské svetlo. Temnotu svojej cely milovali aj mnohí púštni otcovia z prvotnej kresťanskej cirkvi. Niektorí indickí jogíni sa v odľahlých jaskyniach Himalájí nechávajú zamurovať do tmy takmer na rok. Tmu dodnes používajú aj juhoamerickí indiáni ako súčasť výcviku kuranderos (šamanov). Do ústrania v tme odchádzajú aj adepti nebuddhistického pôvodného náboženstva Tibetu – Bönu. Výborne prepracovaný systém práce v tme nájdeme tiež v buddhistických náukách Dzogčenu.

Aj vy môžete s odvahou nasledovať tých, čo si procesom v tme už prešli. Môžete tak uvidieť seba a svoj svet novým pohľadom.


Kalendár voľných termínov

Rezervujte si termín vyplnením rezervačného formuláru. Prípadne môžete konzultovať termín a vaše potreby mailom ( info@centrumlong.sk ) alebo na čísle 0908 489 933.


Cenník a podmienky rezervácie

Cena za ústranie v tme so stravou je 35 € / deň. V cene je ubytovanie, strava, organizácia. V cene nie je zahrnuté sprevádzanie.

Za sprevádzanie môžete prispieť darom po skončení pobytu podľa vlastného uváženia. Tento spôsob vám umožňuje v rámci vlastného pocitu a možností oceniť sprievodcu za jeho podporu vo vašom procese a rozvinúť tak svoju štedrosť.

Rozpis cien a zálohy

Ústranie v tme so stravou 35 € / deň Vopred sa platí záloha 25 € / deň pobytu. Príklad: ak si objednáte termín od 1.1. – 8.1., záloha bude 200 eur – 8 dní x 25 eur). Na mieste sa v hotovosti dopláca 10 €/deň. Strava je vegetariánska: músli, jablká, 2 x teplé jedlo, šalát + bylinkový čaj.
Ústranie v tme bez stravy 25 € / deň Tento poplatok sa platí vopred ako záloha. Príklad: ak si objednáte termín od 1.1. – 8.1., záloha bude 200 eur – 8 dní x 25 eur).
Sprevádzanie Dobrovoľný darPodporu od sprievodcov počas vášho pobytu môžete oceniť podľa vášho uváženia a možností na mieste v hotovosti.

Podmienky rezervácie

Termín je záväzne rezervovaný až po uhradení zálohy. Zálohou sa rozumie úhrada poplatku 25 eur x počet objednaných dní. (Príklad: objednáte si termín od 1.1. – 8.1., celková suma je 200 eur – 8 dní x 25 eur.)

Zálohu uhrádzate na základe zaslanej faktúry najneskôr do dátumu splatnosti. V prípade, že zálohu neuhradíte, termín môžeme ponúknuť inému záujemcovi.

Storno poplatok pri zrušení rezervácie 

Pred rezervovaným termínomStorno poplatok:
2 mesiace20% zo zálohy
1 mesiac až 8 dní70% zo zálohy
8 dní a menej100% zo zálohy

V prípade, že zabezpečíte pre stornovaný termín náhradníka v rovnakom rozsahu dní, môže byť záloha presunutá na náhradníka.

Kontakt: info@centrumlong.sk, 0908 489 933.