Intenzívny meditačný kurz s Bhante Dhammadipom

Termín: 15. – 20.9. 2022

Učiteľ: Bhante Dhammadipa

Miesto: Meditačné centrum Javorie

Témou kurzu je meditácia šamatá (meditácia kľudu) a uvedenie do základov učenia školy Jógačára – k dispozici bude preklad Sútry o rozvázání uzlů, ktorá učenie tejto školy významne ovplyvnila. 

Formát kurzu bude tradičný s pravidelným striedaním meditácie v sede a meditácie v pohybe. Počas kurzu si budete môcť dohodnúť s Bhantem individuálne konzultácie ku svojej praxi. Každý večer bude dhamma talk, kde bude Bhante vysvetľovať šamatu a vipassanu z pohľadu Jógačáry a ako toto učenie vedie k realizácii Takovosti.

V rámci kurzu sa budete tiež učiť pracovať s jemným dychom (pránou), s meridiánmi, vizualizáciami a so zádržou dychu podľa tibetskej a čínskej tradície. Súčasťou kurzu bude cvičenie čchi-kungu.

Kurz bude prebiehať intenzívne, praktikuje sa mlčanie, podáva sa jednoduchá, výdatná vegetariánska strava, tradične bez večere (Ak si chcete priobjednať polievku na večeru, treba sa dopredu dohodnúť. Pri prihlásení si vyžiadajte informácie.)

Základný poplatok: 185 € – v tomto poplatku je zahrnutá organizácia kurzu vrátane dopravy učiteľa, ubytovanie, vegetariánska strava (začiatok štvrtok 15.9. večernou polievkou, polievka je iba v 1. večer, následné dni sú raňajky a obed, končí sa utorok 20.9. obedom. Ak si chcete priobjednať polievku na večeru, treba sa dopredu dohodnúť a priplatiť si 3 € / polievka. Pri prihlásení si vyžiadajte informácie.)

V tomto poplatku nie je dar pre učiteľa. Za učenie a vedenie budete môcť Ctihodnému Dhammadipovi prispieť na mieste anonymne vo forme daru do kasičky a rozvinúť tak štedrosť. Je preto vhodné si dopredu vyčleniť hotovosť (môže byť v eurách ale aj českých korunách). Podľa starobylej buddhistickej tradície sa predávanie Buddhovho učenia nedá vyjadriť žiadnymi hmotnými darmi a odmena učiteľovi sa skutočne skladá len z dobrovoľných finančných príspevkov – darov. Na mieste k tomu dostanete viac informácií.

Bhante Dhammadipa – celosvetovo známy budhistický učiteľ, ktorý sa vyznačuje jemným a uvoľneným prístupom. Učí, že znalosť budhistickej cesty by sa mala uplatňovať v praktickom živote a overovať predovšetkým bezprostrednou skúsenosťou. Jeho učenie vychádza z klasického theravádového buddhizmu aj mahajány. Viac na: www.dhammadipa.cz

„Ctihodný Dhammadípa je ako klenot.“ Čhökji Ňima Rinpočhe

Ctihodný Dhammadipa, vlastným menom Tomáš Petr Gutman, sa narodil v bývalom Československu v roku 1949. Na Karlovej univerzite študoval čínsku literatúru a filozofiu, neskôr ruskú literatúru na izraelskej univerzite v Jeruzaleme. V 2. polovici 70-tych rokov začal štúdium buddhismu v Berlíne. Od roku1979 študoval na univerzite Nalanda v Indii sanskrt a buddhistickú filozofiu. V roku 1986 odišiel do Japonska a tam študoval na škole Caodong u zenového mistra Harada Serrei Roshi. Dostal mníšske meno Xing-Kong (co znamená Prirodzená povaha prázdnoty). V roku 1987 ordinoval ako mních v kláštore Meetirigala a dostal mníšske meno Dhammadipa (ostrov buddhismu alebo Dhammy). Na Srílanke, kde praktikoval meditáciu pod vedením svojho učiteľa Ctihodného Nanarama Mahathera dostal plnú theravádovu Bhikkhu ordináciu. V roku 1989 dostal tretiu ordináciu ako mahajánový mních v chráme Hsi Lai Temple, v Los Angeles a začal vyučovať Dhammu v Spojených štátoch, v Nemecku a na Tajvane. V roku 1996 Ctihodný Dhammadipa odišiel do Myanmaru (Barmy), aby tam praktikoval meditáciu pod vedením súčasného majstra Ctihodného Pa Auk Sayadaw. Ten ho uznal ako svojho prvého západného žiaka, ktorý je kvalifikovaný učiť meditáciu. Od tej doby vyučuje po celom svete samathu (meditáciu kľudu a sústredenia ) a vipassanu (meditáciu vhľadu).
Čte a překládá buddhistické texty z jazyka pali a ze sanskrtu. Přeložil francouzské i české práce včetně traktátu Probuzení víry v mahajánu (Mahayanasraddhotpada-sastra), Uvedení na cestu probuzení (Bódhičarjávatára) a Výběr z básní Han-San’s. V čínštině vyšla kompilace jeho tajvanských učení.Během let Ctihodný vyučoval a vedl meditační kurzy v Evropě, Severní Americe, Tajvanu a Číně, Indii a jihovýchodní Asii. Osobně se vyznačuje jemným a uvolněným chováním. Jeho učení vychází z klasického theravádového buddhistického komentáře Cesta očištění (Pali: Visuddhimagga): začíná se praktikováním předsevzetí (ctností), což položí základ pro rozvíjení soustředění a posléze pro rozvíjení moudrosti. Ctihodný učí, že znalost buddhistické cesty by se měla uplatňovat v praktickém životě a ověřovat především bezprostřední osobní zkušeností. Praktikující by měl složit slib, že bude následovat stezku a uskuteční realizaci Dharmy k prospěchu všech cítících bytostí. Více na: https://www.dhammadipa.cz/cs/

Viac informácií a prihlášky: info@centrumlong.sk alebo 00421 908 489 933. Pre záväzné prihlásenie je potrebné uhradiť zálohu 100 € vopred. Informácie o úhrade dostanete po prihlásení sa.