Ústranie v tme v Zaježovej

Tma je účinný prostriedok práce s mysľou

Bližšie informácie

O sprievodcoch

Kalendár voľných termínov

Cenník a rezervácie


V Centre Long môžete absolvovať ústranie v tme.  Domček je úplne izolovaný od svetla a poskytuje dva samostatné priestory, kde môžu absolvovať ústranie v jednom termíne 2 osoby paralelne, ale zároveň plne individuálne.

Tma je veľmi účinný a silný nástroj, ktorý môže zásadne transformovať váš život v oblastiach, kde by ste bežne dosiahli podobný efekt oveľa náročnejšie. Tma podporuje hlbokú a prirodzenú meditáciu, uvoľnené spočívanie v skutočnej podstate. Môžete viac spoznať seba, pracovať s mysľou, odhaľovať vrodenú múdrosť. Uvoľniť telo, myseľ, pracovať bezpečne s emóciami, očisťovať minulosť, prehĺbiť pochopenie, zmierenie. Ústranie v tme pomáha človeku žiť zdravšie a vedomejšie v každodennom živote. V tme si môže každý pohľadať a nájsť to, čo potrebuje pre seba, bez ohľadu na vek, pohlavie, náboženskú a spoločenskú orientáciu. Bez ohľadu na predchádzajúce skúsenosti.


Bližšie informácie

Dĺžka ústrania a vnútorná príprava

Odporúčame začať s dĺžkou minimálne 7 nocí (8 dní)! Na základe našich skúseností je dobré absolvovať ústranie v tme aspoň na túto minimálnu dobu. Tma s vami pracuje postupne, nedá sa nič urýchliť. Tma potrebuje čas, aby ste mali možnosť dostať sa hlbšie do seba.

Ak sa nedohodneme inak, do ústrania nastupujete v 1. deň okolo obeda, medzi 12.00 – 13.00 hod. a v posledný deň  sa končí doobeda.

Ak sa rozhodnete pre ústranie v tme, odporúčame rozvinúť Vašu motiváciu a prípravu predtým, ako vstúpite do tmy.

 • Sledujte, čo pre vás znamená tma, samota a chuť ponoriť sa do seba.
 • Sledujte svoj skutočný zámer, choďte do tmy iba ak vás to naozaj pritiahne. Do ústrania v tme by ste nemali ísť preto, že chcete napríklad niekomu niečo dokázať, alebo že vám dal niekto ústranie darom pokiaľ to nebolo vaše prianie.
 • Zmyslom aj motiváciou pre vaše ústranie v tme by malo byť najmä sebapoznanie – najprv v rovine osobnosti a psychiky, potom aj v duchovnej rovine.
 • Najlepšie sa pripravíte, ak sa začnete už pred samotným ústraním otvárať chuti poznať pravdu o sebe,  o vašom vzťahu k druhým a k svetu, otvárať sa vášmu strachu, obavám, neistote…

Odporúčania k samotnému ústraniu a odpovede na najčastejšie kladené otázky:

 • Ak sa pýtate, či je táto technika práce so sebou nebezpečná, pokúste sa čo najviac uvoľniť a objaviť v sebe dôveru. Tým, že vstupujete do tmy dobrovoľne a väčšinu času trávite o samote, otvorí sa vám len toľko, koľko ste schopní uniesť v danú chvíľu.
 • Môže sa stať, že vás v určitých momentoch prepadne strach, úzkosť, smútok, slabosť. Sú to prirodzené procesy a netreba prepadať panike. Práve toto sú najvzácnejšie momenty vášho ústrania, kedy môžete jasnejšie uvidieť pravdu o sebe, môžete sa od mnohého oslobodiť, viac pochopiť seba, vaše sklony, uvoľniť sa.
 • V prípade najvyššej núdze si vždy môžete zasvietiť v domčeku svetlo, prípadne môžete kedykoľvek vyjsť von – váš sprievodca uzamyká domček kvôli tomu, aby ste to nemuseli riešiť vy a cítili sa bezpečne, dvere si však môžete odomknúť  a zamknúť aj zvnútra.
 • Treba mať na zreteli, že s čímkoľvek by ste si nevedeli dať rady, môžete sa obrátiť na sprievodcu.
 • Ak máte vážne fyzické a psychické problémy, užívate lieky, je nutné to s nami vopred konzultovať.
 • Ak trpíte fóbiou, panickými strachmi, tiež nám dajte dopredu vedieť.
 • Ústranie v tme vrelo odporúčame partnerom, keďže môžete naraz a predsa každý samostatne absolvovať ústranie v tme v rovnakom termíne. Môže to byť veľmi prospešné pre váš vzťah.

Sprevádzanie

Počas vášho ústrania v tme Vás bude sprevádzať buď Roman alebo Katarína Mieslerovi, prípadne podľa dohody s vami. Obaja robia sprievodcov od roku 2013. Taktiež od roku 2012 každoročne absolvujú ústranie v tme na minimálne 7 až 12 nocí.

roman

Roman Miesler 
praktikujem meditáciu od roku 1989. Moja súčasná prax zahŕňa vipassanové meditácie a techniky tibetského budhizmu. Kladiem dôraz na celkový rozvoj, zemitosť, otvorenosť, súcitenie a nepretržitú – kontinuálnu meditáciu, ktorá nie je odlišná od bežného, zdravo vedeného života.  
Vediem tiež pravidelné meditačné semináre od roku 2003.

katka

Katarína Miesler
Zdieľam svoju cestu a skúsenosti s vnútornou prácou, ktorou som doposiaľ prešla. V práci s ľuďmi sa snažím o vyvážený prístup, účinne kombinujúci meditáciu, očistu, sebapoznanie, rozvíjanie správneho pochopenia, múdrosti a súcitu, ktoré spoločne vedú k zdravému každodennému životu. Tým môže náš život nabrať hlbší zmysel a byť prospešný aj pre iných. Vediem tiež sebapoznávacie a očistné semináre od roku 2004.

Spoločne

Pri sprevádzaní ľudí v tme sa striedame, účinne kombinujeme skúsenosti z našich doterajších, trošku odlišných ciest a prístupov. Zameriavame sa tiež na prácu s emóciami, zvykovými sklonmi, zdravé spracovanie minulosti. Na prácu s vnútorným dieťaťom pre skutočnú zrelosť v rovine osobnosti, pre ozdravenie vzťahu so sebou a druhými. Dôležitá pre nás je aj príprava na smrť.

Vedieme tiež spoločné semináre, ktoré môžu byť buď prípravou na ústranie v tme alebo pokračovanie vo vnútornej práci po absolvovaní ústrania.

Sprevádzanie zahŕňa konzultácie so zdieľaním. Je veľmi dobré a dôležité nielen v ťažkých okamihoch, ale aj keď sa cítite dobre. Sprievodca vám môže pomôcť uvedomiť si a hlbšie pochopiť procesy, ktoré sa vo vás odohrávajú. Niekedy stačí vaše myšlienky vysloviť nahlas a pochopenie vám príde od seba, niekedy je dobré zdieľanie sprievodcu, jeho skúsenosť, o ktorú sa môžete oprieť.

Sprievodca za vami príde jeden krát do dňa a zároveň vám donesie jedlo. V prípade, že sa rozhodnete pre ústranie v tme bez jedla, dohodnete si osobitné podmienky pre sprevádzanie na mieste. Ústranie môžete absolvovať aj bez sprevádzania, prípadne si dohodnúť dni, kedy nepotrebujete sprevádzanie.

Strava

V rámci ústrania v tme vám zabezpečujeme jednoduchú vegetariánsku stravu počas celého pobytu. Pripravujeme  a varíme čerstvé a ľahké jedlo každý deň v primeranom množstve.

 • Jedlo na raňajky máte neustále po ruke v domčeku. K dispozícii sú műsli a jablká, ktoré vám doplníme v prípade spotreby.
 • Ďalej vám donesieme varené jedlo so šalátom a čajom každý deň. Sprievodca vám jedlo donesie v nádobách naraz 1-krát za deň, v čase medzi 10.00 – 16.00 hod. Rozpätie je preto tak veľké, aby sa človek v tme nefixoval na čas a zároveň sprievodcovi uľahčuje plánovanie denného harmonogramu. Sprievodca najprv zaklope na dvere a počká na pokyn či môže vstúpiť. Keď prejdete do obytnej miestnosti a zakryjete si oči, až potom citlivo vstúpi do domčeku, aby vpustil čo najmenej svetla. Sprievodca vám položí jedlo na dohodnuté miesto, vezme špinavý riad, ak je potrebné, aj poupratuje. Následne vám dá ešte priestor na zdieľanie, kde vás môže podľa potreby sprevádzať vašim procesom.
 • Automaticky vám budeme pripravovať aj jedlo v 1. deň a posledný deň pobytu. Ak by ste nechceli stravu na začiatku a na konci, je potrebné nám to dopredu nahlásiť. Tiež ak máte diéty z vážnych zdravotných dôvodov (bezlepková a bezmliečna, alergie a pod.) treba nám to nahlásiť dopredu. Ak je diéta príliš zložitá, je potrebné sa vopred dohodnúť a upozorňujeme, že zložitosť prípravy môže navýšiť cenu stravy.

Môžete si dať ústranie v tme aj bez stravy alebo čiastočne bez stravy. Prosíme, aby ste túto možnosť s nami konzultovali dopredu. Neodporúčame totiž zvoliť si pôst/diétu v ústraní v tme, ak je to vaše prvé ústranie a tiež ak ste pôst predtým neabsolvovali v bežných dňoch. Kombinácia tmy a pôstu je silnejšia ako za bežných okolností, preto treba zvážiť vašu kapacitu. V prípade, že máte s pôstami skúsenosti, vieme vám poradiť, či je vhodné si ho dať v ústraní, závisí to od vášho zámeru, prečo chcete ísť do tmy a prečo chcete pôst. Konzultácie nám pomôžu vyjasniť si práve tieto detaily k vášmu prospechu. Ďakujeme za pochopenie.

Viac o domčeku, v ktorom prebieha ústranie a čo si treba priniesť

Domček pre ústranie v tme stojí v rámci pozemku Centra Long v Zaježovej, na tichom mieste v prírode. Je určený len pre jednotlivcov na individuálne ústranie. 

V domčeku sú dva oddelené a kompletne samostatné priestory. Takto môžu ústranie v tme absolvovať naraz a samostatne dve osoby v jednom termíne (viď dom 1 a dom 2 v kalendári obsadenosti). Ak vidíte v kalendári obsadenosti rezerváciu len pre jeden dom (napr. dom 1), k dispozícii máte ešte druhý domček (dom 2). Ak si nie ste istí voľným termínom, stačí nám napísať a poradíme vám.

Vnútorný priestor každého domčeku je rozdelený na dve časti:

Úžitkovú časť – obsahuje chodbičku, sprchový kút, umývadlo a splachovacie WC.

Obytnú časť – miestnosť s posteľou, kreslom, políčkou a voľným priestorom, napr. pre jogové a iné telesné cvičenia, meditáciu.

Prirodzená cirkulácia vzduchu je zabezpečená pomocou ventilačných otvorov.

Materiál a vykurovanie

 • Domček má drevenú konštrukciu a je izolovaný prírodnými materiálmi.
 • Vykurovanie zaisťuje sálavý elektrický panel, ktorý je regulovateľný podľa potreby.

Osvetlenie a tma

 • Vnútrajšok je plne izolovaný od svetla, z veľkej časti aj od zvukov, čím je umožnený hlbší kontakt so sebou.
 • Svietidlá sú k dispozícii a používajú sa na začiatok pobytu pre oboznámenie sa s priestorom, usporiadanie osobných vecí a koniec pobytu pre plynulý prechod do svetla, aby si vaše oči postupne privykli na svetlo. Každý má samozrejme možnosť použiť svetlá aj počas pobytu, treba si ale uvedomiť, že rozsvietením svetla v priebehu pobytu v tme sa proces a jeho potenciál a charakter menia. Ak ste sa rozhodli ísť do tmy, je dobré ostať v tme po celý čas.

Vybavenie domčeka

 • V domčeku je k dispozícii vankúš a paplón s posteľnou bielizňou, deka, karimatka, meditačný vankúš na sedenie, príbor a nádoby na jedenie a pitie.

Čo si treba doniesť

 • Pohodlné aj teplé oblečenie podľa vlastného uváženia, stačí pár kusov aj na prezlečenie.
 • vlastný uterák

Môžete si tiež doniesť, ale nie je to nevyhnutné:

 • zápisník a kancelársku sponku (ak by ste si chceli zapisovať, je dobré mať aj sponku, aby ste našli miesto, kde ste naposledy skončili s písaním)
 • papier a pastelky na kreslenie
 • slnečné okuliare – ak máte citlivejšie oči, môžete po skončení pobytu pri vychádzaní z tmy použiť slnečné okuliare. Bez okuliarov je však zážitok prechodu do svetla autentickejší.

Odporúčame nebrať si so sebou žiadnu elektroniku a hudobné nástroje!

Počas celého pobytu by ste mali mať vypnutý mobil, preto je dobré, keď si pri odchode do ústrania vybavíte potrebné veci. Neodporúčame vám brať si žiadne hudobné nástroje, prehrávače a iné formy zvukových podnetov. Odporúčame čo najjednoduchší prístup k práci s tmou.

Účinok a potenciál ústrania v tme

Hľadanie pravdy 
V ľudskej povahe je prirodzené hľadanie niečoho viac, niečoho lepšieho, plnšieho či pravdivejšieho. Preto hľadáme pravdu. Spočiatku sú to väčšinou pravdy s malým „p“ – pravdy o našej osobnosti, povahe, filozofii, svetonázore, náboženstve, vede, politike, či práci. Keď dôjdeme po hranicu, kde vidíme, že tieto „malé“ pravdy sú neúplné, obmedzujúce, začneme hľadať pravdu s veľkým „P“ – snažíme sa vidieť veci, situácie, seba a druhých tak, ako v skutočnosti sú. Práve v ústraní v tme je možné vidieť s veľkou presnosťou túto pravdu s veľkým „P“.

Smrť na nečisto
Vstúpiť do ústrania v tme je ako prežiť si vlastnú smrť nanečisto. Zatvoríte dvere a pochopíte citát z cintorína: „Okamih a zabudneš na všetko, okamih a všetci zabudnú na teba.“ Uvedomíte si, že ste tu a svet tam niekde beží sám sebou a bez vás rovnako dobre, ako s vami predtým. Súfijský učiteľ Džalaluddin Rumi píše: „Ak plače srdce v temnote svojej cely pre to, čo stratilo, jasá Duch tým, čo našiel.“ Potom sa vám ukáže cesta tmou, ktorá je vašim prítomným stavom a hlbšie aj cieľom. To vyjadruje presne stredoveký Majster Eckhart: „Nič nemať, nič nechcieť, nič nevedieť…“ Zo sveta nič nemáme, len spomienky, ktoré tiež odpadnú s prijatím a súcitom a tak vyvstane aj to “nič nevedieť“. A keď nič neviem, neviem ani čo chcieť.

Prínos ústrania v tme 
V tme môže prísť vízia. Či už vo forme pochopenia, rekapitulácie a zdravého spracovania vášho doterajšieho života, zážitky svetla, aj poznanie toho, kým naozaj ste. Najlepší spôsob, ako do tmy správne vstúpiť je nič neočakávať, mať dôveru v prirodzenú múdrosť. Keď prestanete na chvíľu myseľ nezdravo zamestnávať, vaše prirodzené zdravie a múdrosť sa prejavia samé od seba. A tak aj keď sa zdá, že vstupujete do tajuplného a neznámeho sveta, nakoniec zistíte, že ste sami sebe bližšie než „doma“. Myseľ môže premietať váš život do zaujímavých detailov. Ako film sa odohrávajú situácie, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť, pochopenie, odpustenie a súcit.
 
V tme vám odpadne vonkajší zrak a s tým aj koncept priestoru, ani neviete kde vaša myseľ začína a kde končí. Ostane len nekonečná temnota. Kontakt s vonkajším zvukom sa tiež do veľkej miery stlmí, strácate tým oporu v čase. A tak v neohraničenom bezčasovom priestore ste sami so sebou a s tým, čo vám premieta vaša myseľ. Stierajú sa rozdiely medzi tým, čo je „tam vonku a čo vo vás“, či spíte alebo nie, či vás vie niečo „vyrušiť“, alebo sa stávate jediným rozptýlením, či zdrojom poznania vy sami sebe….
 
Výraznou časťou tmy môže byť aj nuda, ktorá je známkou, že odpadá vonkajšia zábava a začínate sa „prelaďovať“ na váš vnútorný svet. Nuda je nesmierne dôležitá, je totiž jedinou ochranou pred sebapotvrdzovaním, že ste tým, či oným…
 
Skúsenosť tmy sa ukazuje ako poklad, ktorý si vo forme určitej životnej múdrosti alebo vhľadu prenášate do ďalšieho života. Kus tmy si potom so sebou odnesiete aj do svetla, cítite ju ako miesto pokoja a hĺbky vo vás.

Tma ako prostriedok poznávania v rôznych kultúrach a duchovných smeroch
Tma sa ako prostriedok poznávania používala a stále používa v mnohých kultúrach, duchovných smeroch. Napríklad Sv. Ján od Kríža vyzdvihoval temnotu ako miesto poníženia duše tak, aby v nej mohlo pôsobiť Božské svetlo. Temnotu svojej cely milovali aj mnohí púštni otcovia z prvotnej kresťanskej cirkvi. Niektorí indickí jogíni sa v odľahlých jaskyniach Himalájí nechávajú zamurovať do tmy takmer na rok. Tmu dodnes používajú aj juhoamerickí indiáni ako súčasť výcviku kuranderos (šamanov). Do ústrania v tme odchádzajú aj adepti nebuddhistického pôvodného náboženstva Tibetu – Bönu. Výborne prepracovaný systém práce v tme nájdeme tiež v buddhistických náukách Dzogčenu.

Aj vy môžete s odvahou nasledovať tých, čo si procesom v tme už prešli. Môžete tak uvidieť seba a svoj svet novým pohľadom.


Kalendár voľných termínov

Rezervujte si termín vyplnením rezervačného formuláru. Prípadne môžete konzultovať termín a vaše potreby mailom ( info@centrumlong.sk ) alebo na čísle 0908 489 933.


Cenník a podmienky rezervácie

Cena za ústranie v tme je 30 € / deň. V cene je organizácia, ubytovanie a strava. V cene nie je zahrnuté sprevádzanie.

Za sprevádzanie môžete prispieť darom po skončení pobytu podľa vlastného uváženia. Tento spôsob vám umožňuje v rámci vlastného nacítenia a možností oceniť sprievodcu za jeho podporu vo vašom procese a rozvinúť tak svoju štedrosť.

Ústranie v tme | ubytovanie + organizácia20 € / deň Poplatok sa platí vopred ako záloha. Platí sa za deň pobytu, to znamená, ak si objednáte termín od 1.1. – 8.1. celková suma je 160 eur (8 dní x 20 eur)
Vegetariánska strava 10 € / deň Poplatok platíte po skončení pobytu v hotovosti.
V cene je músli, jablká, 2 x teplé jedlo, čaj.
Sprevádzanie Dobrovoľný dar Prispievate v hotovosti na mieste v hotovosti podľa vlastného precítenia a možností. Týmto spôsobom môžete rozvinúť štedrosť.

Podmienky rezervácie

Termín je záväzne rezervovaný až po uhradení zálohy. Zálohou sa rozumie úhrada poplatku 20 eur x počet objednaných dní. (Príklad: objednáte si termín od 1.1. – 8.1., celková suma je 160 eur – 8 dní x 20 eur.)

Zálohu je potrebné zaplatiť najneskôr do 14 dní od predbežnej rezervácie. V prípade, že zálohu do 14 dní neuhradíte, termín môžeme ponúknuť inému záujemcovi.

Storno poplatok pri zrušení rezervácie 

Pred rezervovaným termínomStorno poplatok:
2 mesiace20% zo zálohy
1 mesiac až 10 dní70% zo zálohy
10 dní a menej100% zo zálohy

V prípade, že zabezpečíte pre stornovaný termín náhradníka v rovnakom rozsahu dní, môže byť záloha presunutá na náhradníka.

Kontakt: info@centrumlong.sk, 0908 489 933.